DAI Jianjun, Vice Secretary of CPC CPU Committee & Secretary of Discipline Inspection Committee

Release date:2019-11-13  Release:主页英文版

Prof. DAI Jianjun is born in October 1967 in Anhui. He joined the Communist Party of China in April 1991, and began his work in August 1991. He is currently the Vice Secretary of CPC CPU Committee and Secretary of Discipline Inspection Committee of China Pharmaceutical University. He is also the vice chair of the National Veterinary Professional Degree Graduate Education Steering Committee and the vice president of the China Entry and Exit Biosafety Research Association.

  

From September 1986 to August 1991, he studied at the Veterinary Department of Nanjing Agricultural University; from August 1991 to August 1994, he was a teacher of the College of Veterinary Medicine, Nanjing Agricultural University; from August 1994 to September 1996, he was the head of the College of Veterinary Medicine, Nanjing Agricultural University. Secretary of the branch; Deputy Secretary of the Party Branch of the College of Veterinary Medicine, Nanjing Agricultural University from September 1996 to August 2001; was hired as a lecturer in 1996; Secretary of the Youth League Committee of Nanjing Agricultural University from August 2001 to June 2005; June 2002 In November 2003, deputy director of the Department of Science and Engineering of Nanjing Agricultural University, deputy director of the Department of Engineering; was hired as an associate professor in 2002; from November 2001 to June 2005, director of the Student Affairs Office of Nanjing Agricultural University, Minister of Student Work Department; Secretary of the Party Committee of the College of Veterinary Medicine, Nanjing Agricultural University from June 2005 to October 2009; Director of the Party Committee Office of the Nanjing Agricultural University, Minister of the United Front Work Department, Secretary of the Party Committee of the Organizing Committee since October 2008; Appointed as a professor in 2010; from July 2011 to November 2018, vice president and member of the Standing Committee of the Party Committee of Nanjing Agricultural University; from November 2018, he served as deputy secretary of the Party Committee of China Pharmaceutical University and secretary of the Disciplinary Inspection Committee.

  

He is mainly engaged in teaching and research work of animal infectious disease. In the past 5 years, he has chaired the National Natural Science Foundation of China and the National Key R &D Program, and has participated in many projects such as “973”, Science and Technology Basic Work of the Ministry of Science and Technology, and major national science and technology projects. He mainly studies the pathogenesis of bacteria, especially in Escherichia coli. Focused research on epidemiological investigations and molecular infection mechanisms, and published more than 30 research papers in professional journals at home and abroad.